Stéghasználati szabályzat
A Berekfürdői Községi Önkormányzat képviselő-testületének 15/2011 (VII.1.) önkormányzati rendelete - mely Berekfürdő község közigazgatási területén víziállások létesítésének és fennmaradásának szabályozásáról (továbbiakban: „mederhasználati rendelet”) szól - az alapja jelen Stéghasználati szabályzatnak, melyet a Bereki Horgász Egyesület vezetősége juttat érvényre a továbbiakban.
- Hatálya és érvényessége
- Kiterjed valamennyi önkormányzati tulajdonú vízterületen meglévő és létesítendő víziállásra (területi és tárgyi hatály).
- A Berekfürdő Községi Önkormányzat (a továbbiakban: tulajdonos) és a Bereki Horgász Egyesület (a továbbiakban: vízkezelő) között létrejött megállapodása alapján a tulajdonos írásbeli visszavonásáig van hatályban (időbelihatály).
- Ha a vízkezelő bármilyen módosítást szeretne végezni jelen szabályzaton, az csak a képviselő-testület jóváhagyásával lehetséges.
- Víziállások kezelése
- Viziállást (a továbbiakban: stéget) létesíteni csak a Berekfürdő Községi Önkormányzati Képviselő-testületének engedélyével lehetséges.
- Stéget bővíteni, átalakítani csak a vízkezelő felé írásban benyújtott kérvényelem alapján a vízkezelő írásbeli engedélye birtokában szabad.
- Minden parti stég használója a parttól számított 40 méteren belül köteles bejárót biztosítani a vízkezelő halőri szolgálatának és a hivatásos halőr részére.
- Minden stéghasználó a saját környezetében, a stégtől számított 20 méterre mindkét irányban köteles a fűnyírást elvégezni a vízkezelő által kiírt időpontban.
- Ha kétszeri felszólításra sem teljesül a stég karbantartása vagy a fűnyírás elvégzése a megjelölt ésszerű határidőn belül, akkor a stég fennmaradási jogának vagy használati jogának visszavonására a vízkezelő javalatot terjeszthet be a jegyzőhöz. (Ha a mulasztás pótlásra kerül, a vízkezelő a javaslatot jogosult visszavonni.)
- Használati jogosultságok
- Stégen tartózkodni csak saját felelősségre lehet.
- Stégen csak az engedélyezett használója és annak írásos feljogosítottjai tartózkodhatnak, akikért mindennemű felelősséget a használó vállal! A kitöltött írásos feljogosítást (használó által írt engedélyt és felelősségvállalást) a vízkezelőnek kell eljuttatni. (A feljogosítási minta letölthető a vízkezelő weboldalán.)
- A stégen tartózkodó horgász az ellenőrzés végett köteles akadálymentes bejutást biztosítani a vízkezelő és hivatásos halőri szolgálatának.
- A stéghez tartozó terület rendben tartása, tisztán tartása, szemét elszállítása a stég használójának a feladata. Szerves hulladék tárolása a stégen és a stég környezetében TILOS! Aki kétszeri felszólításra sem tesz eleget ennek, akkor a stég fennmaradási jogának vagy használati jogának visszavonására a vízkezelő javalatot terjeszthet be a jegyzőhöz. (Ha a szabályszegés elhárításra kerül, a vízkezelő a javaslatot jogosult visszavonni.)
- Stégek fennmaradása
- A mederhasználati díjat egy összegben, a tárgyév március 31. dátumig köteles befizetni a stég használója. Ha ez nem teljesül, akkor a vízkezelő (töröltem a határidőt, nehogy ezért kössön belétek bárki) írásban értesíti elmaradásáról a stég nyilvántartásba vett használóját a nyilvántartásba vett elérhetőségén, hogy fizesse be hátralékát 5 munkanapon belül. Ha a felszólítás ellenére sem kerül kiegyenlítésre a mederhasználati díj, akkor a stég fennmaradási jogának megvonását a vízkezelő mindenképp kezdeményezi a jegyző felé. Ezek után a stég december 31-ig közhasználatú lesz (ha a tulajdonos nem rendeli el a lebontását) és ez idő alatt a tulajdonos a használati jogát átruházhatja (a hatályos önkormányzati rendelet előírásainak betartásával) vagy elbonthatja a víziállást. Ha egyik sem teljesül, akkor a következő tárgyév január 1-ei hatállyal javaslatot tesz a vízkezelő a jegyző felé a fennmaradási jogot vagy bontás kérdésében.
- Minden természetes személy használatában lévő stég használójának kötelezettsége a vízkezelőnél vásárolt éves területi engedéllyel rendelkeznie. Amennyiben a használó ezzel nem rendelkezik, akkor a tárgyév december 31-ig a víziállás közhasználatúvá válik, erről a vízkezelő írásban értesíti a tulajdonos önkormányzatot és a stég addigi használóját is. Ezt a vízkezelő kötelezően piktogramos táblával is jelzi a stég bejárója előtt.
- Ha a stéghasználó horgászati vétség miatt minimum 1 éves eltiltásban részesül a vízterületről vagy a horgászat tevékenysége alól, akkor a stég automatikusan közhasználatúvá válik a tárgyév december 31. napjáig, ezt követően a további jogi helyzetéről a tulajdonos önkormányzat dönt a vízkezelő javaslatának ismertében.
- Amennyiben a vízkezelő végzi el a víziállás bontását, úgy a stég bontási anyagára a vonatkozó önkormányzati rendeletben rögzített „hatósági bontás” szabályait kell alkalmazni.
- A vízkezelő a tó környezeti fejlesztése miatt, a fejlesztendő terület szabaddá tétele miatt az ott lévő stéghasználót írásos formában felszólíthatja a stég áthelyezésére (amennyien a vízfelületen van szabad stég hely) vagy a bontására 6 hónapos határidőt tűzhet, melynek eredménytelen elteltét követően a stéget elbonthatja.
- Stég használati jogának átruházása (stég eladás)
- A használati jogot bármikor lehet a vonatkozó önkormányzati rendelet előírásait betartva az év bármely napján.
- Stéghasználati jogot csak horgász egyesületi tagsággal rendelkező személy szerezhet. (Bereki HE alapszabályzat 7.§)
- A használati jog átruházásához szükséges még két egyesületi tag írásos ajánlása is.
- A használati jog átruházásának menete:
- Az átruházási szándékot az új használó megjelölésével a két egyesületi tag ajánlásával a vízkezelő részre kell írásban benyújtani.
- Az vízkezelő ezután személyesen is találkozik a használati jogot megszerezni kívánó személlyel. (Addig nem egyesületi tag esetén.)
- A vízkezelő dönt a szándék támogatásáról vagy ellenzéséről. Ha támogatja, akkor átveszi az a használatba lépés felételét jelentő nyilatkozatot a vonatkozó önkormányzati rendelet 3. § (1a) bekezdése szerint, majd továbbítja a tulajdonos önkormányzat felé a szándékot és az elnöki támogatás tényét. Amennyiben nem támogatja a célzott személy általi használati jogszerzést, úgy erről tájékoztatja az addigi használót és a nem támogatott személyt is. Az egyesület elnökének ebbéli döntésével szemben az egyesület alapszabálya szerint lehet jogorvoslatot kérni.
- Mederhasználati díjak
- Stég alapterület:
- 0-10 m² között: 20.000 Ft
- 10-15 m² között 30.000 Ft
- 15-20 m² között 40.000 Ft
- 20+ m² esetén további 3.000 Ft / m²
- közhasználatú stég esetén 0 Ft / m²
- Felépítmény („kunyhó”) alapterület
- 0-6 m² között 10.000 Ft
- 6+ m² esetén további 3.000 Ft / m²
- közhasznú stég esetén 0 Ft / m²
- Stég alapterület:
Stéghasználati szabályzat: Hivatalos letölthető verzió